Princíp činnosti

Tepelné čerpadlá vzduch – voda sú vyhľadávané vďaka ich jednoduchej inštalácií a vhodnosti do každej lokality. Na získavanie tepelnej energie nepotrebujete žiadne vrty ani zemné kolektory. Zdrojom energie je vonkajší vzduch, 
z ktorého dokáže tepelné čerpadlo využívať energiu aj pri extrémnych mrazoch. Celý systém sa skladá z vonkajšej jednotky a vnútorného hydroboxu Ecodan. 

Pomocou hydroboxu Ecodan sa transformuje energia zo vzduchu do vody odkiaľ je následne používaná pre vykurovanie a ohrev teplej vody. 

Vnútorné hydroboxy sa delia na verziu so vstavaným 200 litrovým nerezovým zásobníkom a na verziu s možnosťou pripojenia externého zásobníka vody. Oba moduly obsahujú kompletný riadiaci systém a hydraulické komponenty. Tieto vodné moduly sa pripájajú k vonkajším jednotkám Zubadan alebo Power Inverter, s ktorými tvoria originálne systémové riešenie vykurovania a ohrevu teplej vody.

Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré využíva nízkoteplotnú energiu, ktorej je okolo nás neobmedzené množstvo. Teplo odoberá zo vzduchu (odvádza ho z nižšej teplotnej hladiny do vyššej teplotnej hladiny).  

Tepelné čerpadlo energiu nevyrába, len prečerpáva na vyššiu teplotnú úroveň, pri spotrebe určitého množstva elektrickej energie. Prečerpanú energiu získava takmer zadarmo. Pri vhodných podmienkach dokáže ušetriť 50-80% nákladov na vykurovanie. V praxi to znamená, že na získanie 1 kW tepla potrebujeme len 0,20 až 0,30 kW elektrickej energie.

Niekoľkonásobná úspora oproti elektrickému vykurovaniu Pri vykurovaní elektrickou energiou získate z 1 kW el. energie 1 kW tepla. Pri tepelnom čerpadle tepelný výkon z 1 kW elektrickej energie závisí od hodnoty COP. Priemerná hodnota COP sa pohybuje okolo 3-5. Znamená to, že energia vyrobená z tepelného čerpadla je 3-5 krát lacnejšia ako energia z priameho elektrického vykurovania.

Ušetrite pri kúpe tepelného čerpadla hneď 2x. Popri štátnej dotácii získate podporu aj od Mitsubishi Electric. Vonkajšiu jednotku tepelného čerpadla získate s podporou až do výšky 1800 €. V programe Zelená domácnostiam máme zaregistrovanú už aj novú generáciu tepelných čerpadiel Power Inverter aj Zubadan.